Ortopedi Doktoru

Elin baş parmak hareketlerini sağlayan iki adet tendon(APL/EPB), el bileği hizasında tünel şeklinde koruyucu bir kılıf içerisinden geçerler. 1. Kompartman adı verilen bu kılıfın hastalığına(sertleşme, yapısının bozulması) De Quervain Tonosinovit adı verilir. “Başparmak tendon sıkışması” , “El bileğinde tendon sıkışması” olarak da bilinir.

Sıklıkla orta yaş kadınlarda görülür. Yeni doğum yapmış annelerde ve  raket kullanan sporcularda aşırı kullanıma bağlı De Quervein Tenosinovit görülebilir.

Ağrı el bileğinde, baş parmak köküne yakın olan bölgededir. Çaydanlık kaldırma, kavanoz kapağı açma gibi el bileğini zorlayıcı hareketlerde ağrı şiddetlenir.

Tanı klinik bulgular ve muayne ile konulabilir. Başka hastalıklardan ayrım yapmak iiçin röntgen (direk grafi) istenilebilir.

Tedavide öncelikle cerrahi dışı yöntemler uygulanır. İstirahat, ağrı kesici ilaçlar(NSAİ), el bileği ateli, kortizon enjeksiyonu önerilebilir. Şikayetleri 3-6 boyunca geçmeyen hastalarda, ameliyat ile tendonları sıkıştıran tünel gevşetilir. Sağlıklı günler dilerim.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877056818301658?via%3Dihub

 

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru, ortopedist, elde ağrı, el bileğinde, el bileğim ağrıyor, el bileğinde tendon sıkışması, de quervain hastalığı, de quervain tenosinovit, de quervain ameliyatı, de quervain cerrahisi, el bileğinde tendon sıkışma ameliyatı, ameliyatsız de quervain hastalığı tedavisi