Ortopedi Doktoru

Fibromiyalji, kas-iskelet sisteminde görülen yaygın ağrı, sertlik, genel yorgunluk, vücudun belirli noktalarında aşırı hassasiyet ile karakterize romatolojik bir sendromdur.

‘Kas Romatizması’ olarak da bilinir. Toplumda sık görülür. Daha çok kadınları etkiler. Yaygın kas ağrıları ile birlikte uyku bozuklukları, halsizlik, yorgunluk şikayetleri sık görülür. Hastalar uykudan dinlenmiş olarak uyanamadıklarını ifade ederler. Depresyon veya anksiyete eşlik edebilir. Stresli dönemlerde şikayetlerde artış gözlenebilir.

Hastanın muayene edilmesi ve klinik olarak değerlendirilmesi ile fibromiyalji tanısı konulabilir. Tanı için özel bir test veya görüntüleme yöntemi bulunmamaktadır. Diğer hastalıklardan ayırabilmek için tetkikler istenebilir.

Fibromiyalji tedavisindeki amaç hastanın şikayetlerini azaltmak ve  yaşam kalitesini arttırmaktır. Tek bir yöntem veya ilaç ile hastalığın tedavisi mümkün olmamaktadır. Cerrahi tedavisi bulunmamaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilebilir. İlaç tedavisi olarak, hekim önerisi ile ağrı kesici, antidepresan, antiepileptikler kullanılabilir. Fiziksel egzersizler, özellikle de aerobik egzersizler(tempolu yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, ip atlama vb) şikayetlerin gerilemesine yardımcı olur. Yoga ve pilatesin fibromiyalji hastalarında etkili olabileceği bildirilmiştir. Bunların dışında stresten uzak bir yaşam, dengeli beslenme, yeterli ve kaliteli uyku yaşam tarzı olarak belirlenmelidir.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17685881/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5568073/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6377548/

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru, ortopedist, kas ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, dirsek ağrısı, kas romatizması, fibromiyalji, sağlık, stres, spor, pilates, yoga, fizik tedavi