Ortopedi Doktoru

Jumper’ Knee diğer adıyla patellar tendinopati, dizde bulunan patellar tendon adı verilen yapının hastalığıdır. Patellar tendon diz kapağı(patella) ile kaval kemiği(tibia) arasında yer alır. Genellikle basketbol, voleybol  gibi sıçrayıcı hareketlerin çokça tekrarlandığı sporlarla uğraşanlarda görülür. Patellar tendonda aşırı kullanıma ve gerilmeye bağlı hastalık meydana gelebilir.

Ağrı özellikle sıçrama, koşma, merdiven çıkma, çömelme gibi durumlarda artar. Ağrı bazen spor yapmaya engel olacak kadar şiddetli olabilir ,bazen de spordan sonra ortaya çıkar. Ağrı genellikle dizin ön yüzünde patellar tendon üzerinde; çoğunlukla da diz kapağının hemen altındaki tendon kısmındadır.

Erken dönemlerde, ilaç tedavisi, buz tedavisi, dinlenme, patellar tendon bandı kullanımı gibi yöntemlerle ağrı azaltılmaya çalışılır. Bazı hastalarda ağrı inatçıdır. Uzun süre devam edebilir. 6-12 ay süre ile tedaviye yanıt alınamayan durumlarda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

 

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru,ortopedist, spor yaralanmaları,diz artroskopisi, diz ağrısı, dizim ağrıyor, jumpers knee, diz cerrahisi, diz ameliyatları, ameliyatsız diz hastalıkları tedavisi, basketbol, koşu