Ortopedi Doktoru

Karpal Tunel Sendromu el bileği seviyesinde karpal tünel adı verilen anatomik bölgeden geçen sinirin(median sinir) sıkışmasıdır.

Elin ilk 3 parmağında(başparmak,işaret parmağı ve orta parmak)ağrı,uyuşukluk,karıncalanma,güçsüzlük,şişlik hissi gibi şikayetler görülebilir.Bu şikayetler kola ve omuza yayılabilir. Bazı hastalar gece uykudan ağrı ve uyuşma yakınmaları ile uyandıklarını, ellerini sallayıp ovalayarak rahatlamaya çalıştıklarını ifade ederler.El bileğinin fazla çalıştığı (Ev işleri,marangozluk,çiftçilik ,bilgisayar klavyesi ile çalışma,şöförlük,tenis oynama vb) durumlarda karpal tunel sendromu daha sık görülür.

Tanı muayene ve  EMG denilen sinir iletim testi ile konulur.Hafif düzeyde karpal tunel sendromu bulunan hastalara el bileği ateli,fizik tedavi ,ilaç tedavisi önerilir. Hastalığın ilerlediği durumlarda cerrahi tedavi gereklidir.Ameliyat ile sıkışan sinir etrafındaki dokular gevşetilir.Sinir baskıdan kurtarılır.Tedavi edilmeyen hastalarda kas atrofisi(kas erimesi) ve  güçsüzlüğü görülebilir. Hastalar günlük basit işlerde bile zorlabilir ,ellerini yeterli düzeyde kullanamayacak duruma gelebilirler.

Op.Dr. Ali Tufan Pehlivan

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru, ortopedist,elde ağrı, elde uyuşma, elim ağrıyor, elim karıncalanıyor, elim uyuşuyor, karpal tünel sendromu, sinir sıkışması, el cerrahisi, karpal tünel ameliyatı, karpal tünel cerrahisi, sinir sıkışması ameliyatı