Ortopedi Doktoru

Koksartroz kalça eklemindeki kıkırdak ve kemiklerin aşınması, yapısının bozulması ile giden bir hastalıktır. Hastalığın birçoğunda kesin neden bilinememektedir. Geçirilmiş travma, ilaç kullanım öyküsü (kortizon), çocukluk çağı hastalıkları (kalça çıkığı, perthes hastalığı vs.) ,ileri yaş gibi durumlar hastalığa sebep olabilir.

Kalçada ağrı ve hareket kısıtlılığı en sık şikayetlerdendir. Uzun yürüyüşler, merdiven inip çıkma , çömelme, öne doğru eğilme ile ağrı artabilir. Bazı hastalarda ağrı dize yayılabilir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde ağrı dinlenmekle azalırken, ilerlemiş vakalarda istirahatte de ağrı görülebilir. Muayene ve direk grafi (röntgen filmi) ile tanı konulabilir. Koksartrozun tedavisinde etkilenmiş ekleme kalça protezi uygulanır. Hastalığın erken dönemlerinde ağrının azaltılması amacıyla cerrahi dışı yöntemler tercih edilebilir.

Kalça protez ameliyatları basit işlemler değildir. Ancak ameliyat sonrası hastalarda ciddi oranda ağrıda azalma görülür. Bilinen ilk kalça protezi 1891 yılında Almanya’da uygulanmıştır. Endüstrinin gelişmesi ile birlikte  daha uzun ömürlü kalça protezleri kullanımı yaygınlaşmıştır.

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru, ortopedist, kalça protezi, koksartroz, kalça kireçlenmesi, perthes sekeli, gelişimsel kalça displazisi, kalça ameliyatları, kalça cerrahisi, ameliyatsız kalça ağrısı tedavisi.