Çocuk 7a

Osgood Schlatter Hastalığı

Osgood Schlatter hastalığı(tbial tuberkül apofizit), büyüme çağındaki çocuklarda en sık diz ağrısı sebeplerindendir. Dizde bulunan patellar tendon(kiriş) isimli anatomik yapı diz kapağından(patella) başlar ve tibiaya (kaval kemiği) yapışır. Tendonun yapıştığı kemik bölgesinde tekrarlayan çekme kuvvetine bağlı olarak hastalığın oluştuğu düşünülür. Dizde , tibianın (kaval kemiği) üst ucunda yumru şeklinde ağrılı sert şişlik görülür. Diz çökme ile artan ağrı görülür.

Osgood Schlatter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrı aktivite ve spor sırasında artabilir. Kendini sınırlayan bir hastalıktır, tedavisiz de düzelebilir. Şikayetlerin arttığı dönemlerde aktivite düzenlenmesi, istirahat, ağrı kesiciler, fizik tedavi(kas güçlendirme ve esnetme) faydalı olabilir. Ağrıların yetişkin döneme kadar uzanması ve tedaviye yanıt alınamaması durumunda, diz önünde ağrı yapan kemik parçalarının ortopedi doktoru tarafınca ameliyatla çıkartılması gerekebilir.

çocuk 7c

 

 

 

Anahtar kelimeler

Diz ağrısı, diz önünde şişlik, dizde kemik çıkıntısı, çocuklarda diz ağrı, osgood schlatter, ortopedi doktoru, ortopedist