Ortopedi Doktoru

Kalça kırıkları, uyluk(femur) kemiğinin kalça eklemi içindeki veya çevresindeki kırıklarıdır. Kalça kırıkları yaşlı hastalarda sık görülür. Genellikle evde düşme gibi basit travmalar ile oluşur. Gençlerde ise, kalça kırıkları daha nadir görülür. Trafik kazası, yüksekten düşme gibi sebeplere bağlıdır.

Düşme sonrası kalçada ağrı ve yürüyememe en belirgin şikayettir. Tanı (röntgen) direk grafi ile konulabilir. Bazı hastalarda BT(tomografi) veya MRI(emar) çekilmesi gerekebilir.

Kalça kırıklarının tedavisi cerrahidir. Kırık tipine göre genellikle kalça protezi veya kalça çivisi ameliyatı uygulanır. Tedavideki amaç; bir an önce hastayı ayağa kaldırarak kırıktan önceki hareket düzeyine ulaştırmaktır. Hastaların tekrar yürüyebilmesi için ameliyat başarısının yanında ,hastanın sağlık durumunun da önemi büyüktür. Yaşlı hastalarda akciğer problemleri, kalp yetmezliği, diyabet(şeker), yüksek tansiyon gibi ek hastalıkların eşlik etmesi tedavi sürecinde riskleri beraberinde getirir. Tedavi edilmeyen ve yatağa bağımlı hale gelen hastaların genel durumu hızla bozulabilir.

Anahtar kelimeler

Ortopedi, ortopedi doktoru, ortopedist, kalça ağrısı,kalça kırığı, femur boyun kırığı, intertrokanterik femur boyun kırığı, femur başı kırığı, kalça protezi, kalça çivisi, pfn, kalça ameliyatları, kalça cerrahisi